Zasady profilaktyki chorób nerek
Nerki to narządy układu moczowego, znajdujące się z tyłu jamy brzusznej i składające się z miliona nefronów, czyli jednostek filtrujących. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii z krwi, wydalanych z moczem oraz wytwarzanie moczu, erytropoetynów, pobudzających szpik kostny do wytwarzania erytrocytów i aktywnej witaminy D, odpowiedzialnej za prawidłową gospodarkę wapniem, fosforem i za prawidłowy stan kości oraz substancji, regulujących ciśnienie krwi. Choroby nerek, takie jak zakażenie układu moczowego, kamica układu moczowego czy przewlekła choroba nerek to poważne choroby, zagrażające życiu i zdrowiu. Sprawdź, jakie są ich objawy, kto jest na nie narażony i jak im zapobiegać.
Kto jest szczególnie narażony na choroby nerek?
Na choroby nerek szczególnie narażeni są pacjenci, cierpiący na takie schorzenia, jak:
- cukrzyca,
- otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- zaawansowana miażdżyca.
Duże prawdopodobieństwo na zachorowanie na choroby nerek występuje również w przypadku chorób autoimmunologicznych, cewkowo-śródmiąższowych chorób nerek, ostrego uszkodzenie nerek. Większe ryzyko chorób nerek odnotowuje się również u osób, palących nałogowo tytoń, spożywających duże ilości alkoholu, narażonych na długotrwałą ekspozycję na metale ciężkie czy związki neurotoksyczne. Omawiany rodzaj chorób może być także dziedziczny.
Jakie są objawy chorób nerek?
Choroby nerek, niewykryte w porę, są niezwykle trudne w leczeniu i rzadko dają się wyeliminować całkowicie. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie niepokojących sygnałów. Pierwszym objawem tego, że nerki nie pracują prawidłowo będzie zmiana częstotliwości oddawania i ilości produkowanego moczu. Niepokojące będą również zmiany w moczu, takie jak pieniący się mocz czy nawet krew w moczu. Uwagę lekarza pierwszego kontaktu zwrócić powinno także wysokie ciśnienie krwi, obrzęk wokół nóg, kostek lub oczu, a także ból w okolicy nerek. Jeśli odczuwasz permanentne zmęczenie i znużenie, straciłeś apetyt, masz trudności ze snem, skarżysz się na przewlekłe bóle głowy oraz masz trudności z koncentracją, zbadaj stan swoich nerek. Do nefrologa warto również wybrać się w przypadku świądu skóry, duszności, skurczy mięśni, mrowienia w palcach rąk i nóg, a także często zdarzających się nudności i wymiotów, nieświeżego oddechu oraz metalicznego posmaku w ustach.
Jak zadbać o nerki?
Podstawą dbania o nerki będzie profilaktyka. Przede wszystkim nawadniaj organizm, wypijając około trzech litrów czystej, niskomineralizowanej wody dziennie. Zapobiegaj chorobom cywilizacyjnym: cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu oraz otyłości. Bardzo ważne w profilaktyce chorób nerek będzie również prawidłowe odżywianie się. Schorzeniom zapobiegnie duża ilość warzyw i owoców w jadłospisie, pieczywo pełnoziarniste oraz niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne. Zrezygnować powinno się z potraw smażonych i zastąpić je duszonymi oraz pieczonymi. Ogranicz spożywanie cukru, soli. Niemniej ważny w profilaktyce chorób nerek będzie zdrowy tryb życia. Pamiętaj o codziennym wysiłku fizycznym, wysypianiu się i o regularnych badaniach krwi, przede wszystkim o oznaczaniu poziomu kreatyniny, mocznika, potasu i hemoglobina oraz o badaniach moczu.