Rola nerek w organizmie człowieka
O nerkach często można usłyszeć, że są filtrem dla organizmu. To trafne określenie. Dzięki temu podwójnemu narządowi w kształcie ziaren fasoli jesteśmy w stanie wydalać zbędne produkty przemiany materii i inne obce dla ustroju, szkodliwe substancje. Co jeszcze warto wiedzieć roli nerek w ludzkim ciele?
Funkcje nerek
Jak już zostało wspomniane, nerki odpowiadają przede wszystkim za produkcję moczu, który powstaje po odfiltrowaniu przez nie z organizmu zbędnych substancji. To przekłada się też na utrzymywanie zrównoważonego pH krwi. Na tym jednak nie kończy się ich praca. Nerki odpowiadają także za regulację ciśnienia osmotycznego i dbają o odpowiedni skład płynów ustrojowych. Ten ważny narząd odgrywa też kluczową rolę w produkcji niektórych hormonów i enzymów, w tym witaminy D3, której większości Polaków brakuje. Niewydajna praca nerek przekłada się na zły stan całego organizmu.
Jak dbać o nerki?
Każda dobra poradnia nefrologiczna potwierdzi, że na kondycję nerek w głównej mierze wpływa styl życia oraz dieta. Nerki źle reagują na nadmierne spożywanie alkoholu, dużych ilości białka, sodu i leków przeciwbólowych. Tak jak całemu organizmowi, nie służy im też palenie papierosów. Aby pobudzać nerki do pracy, warto unikać siedzącego trybu życia – nawet lekka aktywność sportowa jest dla nich zbawienna. Dla nerek szczególne ważne jest regularne picie wody (co najmniej 2 litry dziennie), która ułatwia im pełnienie funkcji wydalniczej. Zamiast herbaty warto pić moczopędne zioła, takie jak skrzyp, korzeń pietruszki czy liść brzozy. Aby dbać o ten narząd, nie należy wstrzymywać się z chodzeniem do łazienki. Przetrzymywanie moczu może doprowadzić do chorób samych nerek, ale też innych części układu moczowego.