Czym zajmuje się lekarz nefrolog?
Zauważyłeś, że twój mocz ma ciemny kolor, jest mętny i wydziela charakterystyczny zapach amoniaku? A może odczuwasz ból w cewce moczowej oraz w okolicy lędźwiowej podczas oddawania moczu? Czujesz ból poniżej żeber, zwłaszcza przy poruszaniu się, a wokół oczu, na rękach i nogach pojawiła się opuchlizna? Koniecznie zgłoś się do nefrologa! Sprawdź, czym się zajmuje oraz jakie schorzenia leczy.
Specjalista nefrolog, czyli kto?
Nefrolog to specjalista chorób nerek i układu moczowego. Współpracuje z lekarzami innych specjalizacji: urologiem, onkologiem lub diabetologiem. Szczególnie istotna jest jego współpraca z urologiem. Podczas gdy nefrolog zajmuje się bezinwazyjnym i internistycznym leczeniem, urolog stosuje metody inwazyjne oraz operacyjne. Do nefrologa kieruje lekarz pierwszego kontaktu, w celu poszerzonej diagnostyki. Nefrolog wykonuje specjalistyczne badania USG, RTG, scyntygrafię oraz cystografię mikcyjną.
Jakie choroby leczy nefrolog?
Do chorób, które leczy nefrolog zalicza się przede wszystkim:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- niewydolność nerek,
- nefropatię cukrzycową,
- zapalenie układu moczowego,
- kamica nerkowa.
Kłębuszkowe zapalenie nerek, polegające na wystąpieniu w kłębuszkach nerkowych stanu zapalanego, może mieć przebieg ostry lub łagodny. Nieleczone prowadzi do zwłóknienia kłębuszków. Niewydolność nerek z kolei najczęściej wymaga leczenia nerkozastępczego, czyli dializ lub przeszczepu nerek. Powikłania cukrzycy mogą powodować uszkodzenia nerek, czyli nefropatię cukrzycową, prowadzącą do niewydolności nerek. Do najczęściej diagnozowanych i leczonych chorób przez nefrologa należy zapalenie układu moczowego, którego objawami są zwiększona częstotliwość oddawania moczu i szczypanie w okolicach cewki moczowej.
Nefrolog zajmuje się również chorobami wrodzonymi, związanymi z dysfunkcją nerek, uszkodzeniami toksycznymi oraz nowotworami nerek.
Oferujemy pacjentom możliwość skorzystania z dializ wakacyjnych, hemodializoterapię oraz profesjonalną opiekę poradni nefrologicznej.